Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 08:48
Reklama

Międzynarodowe Dni Messiaena powracają do Zgorzelca

Od 11 do 15 stycznia stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen zaprasza na trzecie Międzynarodowe Dni Messiaena. Ten wyjątkowy festiwal klasycznej muzyki współczesnej gwarantuje koncerty wybitnych młodych artystów, ale też i spotkania z historią miasta. Motto tegorocznej edycji to "korzenie", a jego interpretacja muzyczna zapewne nieraz zadziwi gości festiwalu.

11 stycznia festiwal otworzy koncert symfoniczny "Dźwięk natury - natura dźwięku". Muzycy orkiestry Sinfonietta Dresden udadzą się w metaforyczną podróż w głąb dzikiej przyrody. Towarzyszyć im będą dzikie ptaki, wiatr i utwory Messiaena naśladujące odgłosy natury.

Sobota festiwalowa to powrót do ważnych wydarzeń w historii miasta Görlitz-Zgorzelec. Na gości czekają liczne wykłady i oprowadzania w miejskich muzeach. Na szczególną uwagę zasługuje wykład "Nowa ojczyzna. Grecy w Zgorzelcu i Görlitz" w Domu Jakuba Boehme. W końcu nie możemy mówić o korzeniach miasta nie wspominając o społeczności greckiej, która tutaj mieszkała. Sobota to jednak nie tylko powrót do historii, ale również wyjątkowe podróże muzyczne. W Teatrze im. Gerharda-Hauptmanna grupa Asambura Ensemble zaprezentuje swoją innowacyjną aranżację "Podróży zimowej" Franza Schuberta. Muzycy z Syrii, Iranu, Mali, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Niemiec zmierzą się z tym jakże niemieckim dziełem, dodając do niego wpływy i tradycyjne instrumenty ze swoich ojczyzn. Dzień zakończy się koncertem polskich muzyków jazzowych - Duo Masecki i Rogiewicz - w niezwykłych pomieszczeniach Atelier Kremser.

Olivier Messiaen w każdą niedzielę chodził do kościoła, stąd więc 13 stycznia odbędzie się polsko-niemiecka msza w Parafii Św. Bonifacego. Po porannej mszy autobus festiwalowy odbierze wszystkich zainteresowanych gości, by wspólnie udać się do Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Stalag VIII A). Tam czekać na nich będzie niemała gratka - koncert poświęcony Mikisowi Theodorakisowi. W prawdzie wszyscy znają jego muzykę filmową z "Greka Zorba", ale mało kto wie, że kompozytor pobierał nauki u samego Messiaena. Późnym popołudniem w niedzielę odbędzie się kolejny koncert, tym razem w Annenkapelle w Görlitz. Wallis Giunta, mezzosopran oraz Alden Gatt, fortepian zabiorą nas w podróż muzyczną po dzieciństwie Messiaena. Usłyszymy między innymi przepiękne kołysanki i bajki napisane przez matkę kompozytora.

Festiwal tradycyjnie zakończy się 15 stycznia koncertem "Kwartet na koniec czasu". W tym roku utwór zostanie wykonany przez wybitnych muzyków z Francji. Dodatkowo w 2019 roku będzie można usłyszeć kompozycję "Stalag VIII A" skomponowaną przez Tristiana Murail na zlecenie stowarzyszenia. Organizatorzy obiecują, że tegoroczna edycja festiwalu na długo pozostanie w Państwa pamięci.

Szczegółowy program, opisy koncertów, informacje o biletach oraz autobusach festiwalowych można znaleźć na stronie www.pl.messiaen-tage.eu

bądź dzwoniąc pod numerem: +49 3581 661 269.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama