Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 03:24
Reklama

Muzeum Śląskie w Görlitz i Referent ds. Kultury przy Muzeum Śląskim zapraszają na otwarcie trzech wystaw czasowych

W pierwszym tygodniu maja zostaną otwarte trzy wystawy czasowe. Każda z nich poruszać będzie inną tematykę. Prezentacje odbędą się w Görlitz w dwóch miejscach: w Muzeum Śląskim oraz kaplicy św. Anny.

2 maja 2019 w kaplicy św. Anny przy ul.Steinstraße o godzinie 15 odbędzie się wernisaż wystawy „Emil Krebs. U granic geniuszu“. Pochodzący z Dolnego Śląska Emil Krebs (1867-1930) zaliczany jest do jednych z największych geniuszy językowych w historii. Opanował ponad 60 języków i dialektów. Autorem polsko - niemieckiej wystawy jest Eckhard Hoffman, wnuk Emila Krebsa oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy przy wsparciu dyrektora Centrum Języków Obcych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec Gunnara Hille oraz historyka Sobiesława Nowotnego. Eckhard Hoffmann oraz Gunnar Hille będą obecni podczas uroczystości. Za organizację wystawy odpowiada Referent ds. Kultury przy Muzeum Śląskim oraz Gimnazjum Augustum-Annen. Będzie ją można oglądać do 29 maja.

3 maja o godz. 19.00 Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy, które odbędzie się w siedzibie muzeum przy ul. Brüderstraße. Zaprezentowany zostanie mroczny, do dziś nieznany szerzej rozdział historii Śląska, którego dokumentacją zajmuje się Miejsce Pamięci Pirna-Sonnenstein: zamordowanie chorych i upośledzonych psychicznie przez dyktaturę nazistowskich Niemiec. Wystawa „Zapomniane ofiary nazisowskiej eutanazji” jest częścią projektu finansowanego przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" i będzie prezentowana do 30 czerwca 2019.
 

W ramach trzeciej wystawy Muzeum Śląskie zaprezentuje po raz pierwszy w tak szerokim zakresie jeden ze swoich skarbów: monety i medale z niemal dziewięciu stuleci. 5 maja o godzinie 11 zostanie otwarta wystawa  Orzeł i reszka. Historia pieniądza na Śląsku” przybliżająca polityczne, gospodarcze i kulturowe aspekty pieniądza. W jej ramach prezentowane będą również liczne medale. Dodatkową atrakcją wystawy jest pochodzący z XV i XVI wieku skarb z Dębrznika, którego prezentacja będzie możliwa dzięki wsparciu pochodzącemu z mikroprojektu w ramach INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020. Podczas otwarcia wystawy odbędzie się pokazowe wybicie monety za pomocą historycznej prasy balansowej. Pieniądze zaprezentuje również magik Ralph Kunze - oczywiście na swój magiczny, tajemniczy sposób. O godzinie 15.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie.


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama