Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 15:42
Reklama

Nyski Festiwal Filmowy prezentuje swój program online

Nyski Festiwal Filmowy prezentuje swój program online

We wtorek 18 maja, w Zittau miał się rozpocząć 18. Nyski Festiwal Filmowy. Jednak ze względu na obecną sytuację pandemiczną, również w 2021 roku termin festiwalu musiał zostać przesunięty. Wyselekcjonowane do tegorocznej edycji filmy będzie można obejrzeć, a w części wydarzeń programu towarzyszącego uczestniczyć od 16 do 19 września w trójstyku nas Nysą. Pokazane zostaną m.in. produkcje z konkursów filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz cykl tematyczny „Mother Europe“. Program festiwalu już teraz można znaleźć w internecie. Wciąż jednak bez konkretnych godzin pokazów i miejsc.


W konkursie głównym festiwalu na najlepszy film fabularny rywalizować będą po trzy produkcje z Polski, Niemiec i Czech, które opowiadają m.in. o życiu młodych ludzi i ich dorastaniu. Na zakończenie zwycięska produkcja otrzyma od Saksońskiej Ministerki Sztuki „Filmową Nagrodę Trzech Krajów“ o wartości 10.000 euro. Również w konkursie na najlepszy film dokumentalny rywalizować będzie w sumie dziewięć produkcji, które w krytyczny sposób analizują relacje między pokoleniami lub między człowiekiem a naturą. Nagroda w tym konkursie wynosi 5.000 euro i jest ufundowana przez kampanię lokalną „So geht sächsisch.“ W 2021 roku konkurs filmów krótkometrażowych Nyskiego Festiwalu Filmowego oznacza ponownie bogaty przegląd artystyczny, obejmujący filmy fabularne, dokumentalne i animowane, które w różny sposób opowiadają o ludziach znajdujących się w sytuacjach wyjątkowych.


18. Nyski Festiwal FIlmowy zgodnie ze swoim tegorocznym mottem „Mother Europe“ koncentruje się na kwestiach, które łączą wszystkich Europejczyków - na korzeniach idei europejskiej, kształcie dzisiejszej Europy i na pytaniu, jak mogłaby wyglądać jej przyszłość. Trójnarodowy festiwal filmowy na trójstyku granic nad Nysą od samego początku opowiadał się za otwartą, sprawiedliwą społecznie i tolerancyjną Europą. Jednak różnice w poziomie życia, deficyty demokracji i myślenie nacjonalistyczne stale podważają tę wizję i zagrażają wolnościom, które od dawna uważane są za oczywiste. I właśnie do refleksji i dyskusji nad tymi tematami pragnie skłonić z samego serca Europy w tegorocznym cyklu Fokus nasz transgraniczny festiwal filmowy.


Ponadto w ramach cyklu „Regionalia“ zaprezentowane zostaną aktualne prace twórców regionalnych. Oprócz tego w ciągu czterech dni festiwalowych będzie można obejrzeć film dla dzieci oraz wybrane nowości kinowe z Polski, Niemiec i Czech. Z kolei retrospektywa poświęcona jest dwóm filmom laureatki nagrody honorowej tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego, czeskiej reżyserki filmów dokumentalnych i scenarzystki Heleny Třeštíkovej. Program wydarzeń uzupełnią wystawy, koncerty i czytanie z udziałem Navida Kermaniego.


Mimo przesunięcia terminu, również w maju odbędzie się już kilka pojedynczych wydarzeń w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego. Do 25 maja w pomieszczeniach Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien w Zittau będzie można obejrzeć wystawę „Opowieść Europy na zdjęciach“ w ramach festiwalowego cyklu Fokus. W środę, 19 maja od godz. 19.00 ze Steinhaus w Bautzen transmitowana będzie dyskusja panelowa pod tytułem „5 Jahre Łužycafilm – Prequel & Sequel“ na temat historii i przyszłości serbsko-niemieckiej sieci filmowej. Następnie w dniach 21 i 22 maja odbędzie się 12. spotkanie sieciowe serbsko-niemieckich twórców z branży filmowej i medialnej, organizowane przez Fundację na rzecz Narodu Serbołużyckiego i Saksoński Związek Filmowy we współpracy z Festiwalem Filmowym w Cottbus i Nyskim Festiwalem Filmowym. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.luzyca-film.de.


Pełny program i najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego dostępne są na stronie internetowej: www.neissefilmfestival.net


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama