Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 20:44
Reklama

Pamięć i odpowiedzialność. Międzynarodowa konferencja „Europejskie nar-racje II wojny światowej” w dniu 24.09.2021 r.

24 września 2021 roku w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu odbyła się konferencja pt. „Europejskie narracje II wojny światowej – Obozy jenieckie jako miejsca pamięci w świetle dzisiejszych kontrowersji interpretacyjnych II wojny światowej” zorganizowana przez Fundację Pamięć, Edukacja, Kultura we współpracy ze stowarzyszeniem Meetingpoint Music Messiaen e.V.
Pamięć i odpowiedzialność. Międzynarodowa konferencja „Europejskie nar-racje II wojny światowej” w dniu 24.09.2021 r.

Konferencja rozpoczęła się złożeniem wieńców pod pomnikiem jeńców Stalagu VIIIA przez przedstawicieli korpusu dyplomatycznego: ambasadora Belgii, konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, konsul honorową Włoch we Wrocławiu oraz Kingę Hartmann, prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura i Alexandrę Grochowski, reprezentującą Meetingpoint Music Messiaen e.V.

W konferencji wzięli udział wybitni eksperci tematu. Ważnym punktem programu była dyskusja panelowa pt. „Obozy jenieckie II wojny światowej i europejska pamięć o nich” z udziałem Jensa Nagela z byłego Obozu Jenieckiego Zeithain, dr Violetty Rezler-Wasielewskiej z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, prof. Pierre’a Webera z Uniwersytetu Szczecińskiego, dr. Yevgeniya Bilonozhko z Uniwersytetu Pedagogicznego w Kijowie oraz dr. Kazimierza Wóycickiego.

Dr Cezary Buśko przedstawił wyniki nieinwazyjnych badań archeologicznych przeprowadzonych w roku 2019 na części terenu byłego obozu. Nowych informacji odnośnie do składu narodowościowego Armii Czerwonej dostarczył w referacie dr Bilonozhko.

Nie pominięto też najbardziej chyba znanego byłego jeńca obozu, francuskiego kompozytora Oliviera Messiaena. Po wprowadzeniu Anny Cherner-Drieux z Ambasady Francji prof. Jerzy Stankiewicz z Krakowa odczytał swój list poświęcony temu wielkiemu kompozytorowi.

W trakcie konferencji prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura Kinga Hartmann otrzymała z rąk konsula generalnego RFN we Wrocławiu, Hansa Jörga Neumanna, dyplom uznania za jej wieloletnią pracę na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Zwieńczeniem konferencji było wspaniałe wykonanie „Kwartetu na koniec czasu” Oliviera Messiaena przez belgijski zespół kameralny Het Collectief. Koncert został zorganizowany przez Ambasadę Królestwa Belgii w Polsce przy wsparciu belgijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama