Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 22:35
Reklama

Trwają zbiory czosnku pod panelami

Grunty zajęte pod fotowoltaikę mogą być aktywne rolniczo. Trwają właśnie zbiory czosnku niedźwiedziego spod paneli fotowoltaicznych w gminie Bogatynia i w gminie Zgorzelec. Działalność zgorzeleckiego klastra to przykład agrofotowoltaiki, określanej także jako „rolnictwo podwójnego zastosowania”.
Trwają zbiory czosnku pod panelami

Termin agrofotowoltaika odnosi się do upraw na farmach fotowoltaicznych. Na początku 2021 roku, na należącej do zgorzeleckiego ZKlastra farmie solarnej, rozpoczęło się przygotowywanie gruntu pod eksperymentalne uprawy.

– Eksperci zajmujący się rolnictwem i energetyką odnawialną, od dawna wskazują na możliwość podzielania i zagospodarowania terenów czynnych rolniczo, również na potrzeby fotowoltaiki (i odwrotnie). W przypadku naszych farm w Lutogniewicach, Krzewinie i Bratkowie, część terenu zajęta jest pod panele, ale pozostałe fragmenty pozostawiliśmy rolnikom. Tym samym, klaster przygotowuje ziemie pod uprawy do prac badawczo-rozwojowych, które będą prowadzone przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionychinformował rok temu  zgorzelecki Zklaster.

W ubiegłym roku ZKlaster zakupił 10 tys. sadzonek, z aktualnych obserwacji wynika, że przyjęło się aż 80%, które mają pod panelami doskonałe warunki i bardzo dobrze się rozwijają. Liście są duże i zdrowe i wygląda na to, że  jest to roślina idealnie nadająca się pod panele w naszych warunkach klimatycznych.

Sądząc po ilości roślin, w tym roku, jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku lat powstanie nowy regionalny produkt Dolnego Śląska - czosnek niedźwiedzi. Oprócz obserwowanych gatunków fauny i flory, które pojawiły się na zgorzeleckich farmach, dzięki produkcji energii elektrycznej w absolutnej ciszy i bez szkodliwych emisji, wschodzący czosnek pokazuje jak można kontynuować produkcję rolną na terenach przy panelach PV. To agrofotowoltaika w najlepszym wydaniu.mówi Agnieszka Spirydowicz prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej.

W rzeczywistości połączenie fotowoltaiki i produkcji roślinnej stanowi ogromną szansę na podniesienie poziomu produktywności gruntów zagospodarowanych pod panele solarne i farmy wiatrowe.  Ocieplenie klimatu, zmniejszenie opadów i wzrost temperatury powietrza stanowią zagrożenie zarówno dla sektora rolniczego, jak i energetycznego. Tym samym  coraz większe znaczenie zyskuje bezpieczeństwo obu sektorów. Technologie odporne na suszę, takie jak fotowoltaika wiatrowa i słoneczna, nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa energetycznego, ale stanowią też ogromny krok w drodze do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Lokalizacja upraw na farmach  fotowoltaicznych może przynieść korzystne rezultaty w wielu obszarach gospodarki, zwiększając produkcję roślinną, zmniejszając utratę wody i poprawiając wydajność paneli fotowoltaicznych.

Już dziś można powiedzieć, że dzięki współpracy ZKlastra i Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polska dołączyła do coraz liczniejszego grona krajów, gdzie energia słoneczna jest współdzielona pomiędzy produkcję rolną, a produkcję energii elektrycznej.  Z pewnością przyczyni się to do wzrostu produkcji rolnej, wzrostu zatrudnienia w rolnictwie i podniesienia poziomu bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa energetycznego – dodają przedstawiciele Klastra.

źródło: ZKlaster

 


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama