Termin agrofotowoltaika odnosi się do upraw na farmach fotowoltaicznych. Na początku 2021 roku, na należącej do zgorzeleckiego ZKlastra farmie solarnej, rozpoczęło się przygotowywanie gruntu pod eksperymentalne uprawy.
– Eksperci zajmujący się rolnictwem i energetyką odnawialną, od dawna wskazują na możliwość podzielania i zagospodarowania terenów czynnych rolniczo, również na potrzeby fotowoltaiki (i odwrotnie). W przypadku naszych farm w Lutogniewicach, Krzewinie i Bratkowie, część terenu zajęta jest pod panele, ale pozostałe fragmenty pozostawiliśmy rolnikom. Tym samym, klaster przygotowuje ziemie pod uprawy do prac badawczo-rozwojowych, które będą prowadzone przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych – informował rok temu zgorzelecki Zklaster.
W ubiegłym roku ZKlaster zakupił 10 tys. sadzonek, z aktualnych obserwacji wynika, że przyjęło się aż 80%, które mają pod panelami doskonałe warunki i bardzo dobrze się rozwijają. Liście są duże i zdrowe i wygląda na to, że jest to roślina idealnie nadająca się pod panele w naszych warunkach klimatycznych.
Sądząc po ilości roślin, w tym roku, jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku lat powstanie nowy regionalny produkt Dolnego Śląska - czosnek niedźwiedzi. Oprócz obserwowanych gatunków fauny i flory, które pojawiły się na zgorzeleckich farmach, dzięki produkcji energii elektrycznej w absolutnej ciszy i bez szkodliwych emisji, wschodzący czosnek pokazuje jak można kontynuować produkcję rolną na terenach przy panelach PV. To agrofotowoltaika w najlepszym wydaniu. – mówi Agnieszka Spirydowicz prezes Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju OZE i Efektywności Energetycznej.
W rzeczywistości połączenie fotowoltaiki i produkcji roślinnej stanowi ogromną szansę na podniesienie poziomu produktywności gruntów zagospodarowanych pod panele solarne i farmy wiatrowe. Ocieplenie klimatu, zmniejszenie opadów i wzrost temperatury powietrza stanowią zagrożenie zarówno dla sektora rolniczego, jak i energetycznego. Tym samym coraz większe znaczenie zyskuje bezpieczeństwo obu sektorów. Technologie odporne na suszę, takie jak fotowoltaika wiatrowa i słoneczna, nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa energetycznego, ale stanowią też ogromny krok w drodze do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Lokalizacja upraw na farmach fotowoltaicznych może przynieść korzystne rezultaty w wielu obszarach gospodarki, zwiększając produkcję roślinną, zmniejszając utratę wody i poprawiając wydajność paneli fotowoltaicznych.
Już dziś można powiedzieć, że dzięki współpracy ZKlastra i Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polska dołączyła do coraz liczniejszego grona krajów, gdzie energia słoneczna jest współdzielona pomiędzy produkcję rolną, a produkcję energii elektrycznej. Z pewnością przyczyni się to do wzrostu produkcji rolnej, wzrostu zatrudnienia w rolnictwie i podniesienia poziomu bezpieczeństwa żywności i bezpieczeństwa energetycznego – dodają przedstawiciele Klastra.
źródło: ZKlaster