Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 07:28
Reklama

Görlitz otworzy zabytki

Zbliża się druga niedziela września, którą wiele lat temu ustanowiono w Niemczech Dniem Otwartych Zabytków. Görlitz, jak zawsze przy tej okazji, umożliwi zwiedzającym wstęp do wielu obiektów historycznych, w tym takich, które na co dzień są przed gośćmi zamknięte.
Görlitz otworzy zabytki

W tym roku miasto Görlitz uczestniczy w ogólnoniemieckim „Dniu Otwartych Zabytków” z pełnym programem. Temat tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się już w najbliższą  niedzielę, 11 września, to: „Ślad kultury: sprawa dla ochrony zabytków”.

W mieście słynącym z licznych, świetnie zachowanych i pieczołowicie odrestaurowanych zabytków takie wydarzenie to niepowtarzalna okazja, by zwiedzić historyczne obiekty. Szczególnie, że część z nich na co dzień jest niedostępna dla osób postronnych i zostanie udostępniona zwiedzającym po raz pierwszy właśnie przy tej okazji.

 

Dla wygody uczestników przygotowano dwujęzyczną broszurę z mapą i opisem otwartych obiektów. Publikację można także pobrać online:

Programmheft_TdoD_DRUCKDATEI_11082022.pdf (goerlitz.de)

 

 

Uwaga! W opracowanym wcześniej programie, w ostatnich dniach wprowadzono zmiany, których w broszurce nie ma:

  • willa przy Mühlweg 15a (str. 54) nie będzie udostępniona
  • obiekty do zwiedzania, których nie ujęto w broszurze:

     - willa przy Schützenstraße 9

     - kamienica halowa przy Untermarkt 4

     - teren dawnego zakładu psychiatrycznego i Kliniki Medycznej przy Kahlbaum-Allee.

 

Zabytki będą otwarte w godz. 10:00 - 18.00, o ile w programie nie podano innych godzin.

 

Na zdjęciu: Dom Kata / jeden z obiektów, które będą w tym roku udostępnione do zwiedzania

 

Jarmark rzemieślniczy

Od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym organizowanym w Dniu Otwartych Zabytków jest Jarmark Rzemieślniczy Patrimonium Gorlicense. W tym roku swoje umiejętności  artystyczne, dawne techniki rzemieślnicze i doświadczenie zaprezentują na nim przedstawiciele ponad 30. zawodów, uznanych za rzemiosło. W palecie profesji, które będzie można podziwiać tego dnia są garncarze, jubilerzy, wikliniarze, szlifierze szkła, tkacze, garbarze, wytwórcy szkła ołowiowego, szewcy, tokarze, kowale, stolarze i rzemieślnicy zajmujący się konserwacją i renowacją zabytków.

 

Na scenie ustawionej przed ratuszem, na Untermarkt pojawią się tego dnia artyści, muzycy i wokaliści, z regionu.  

 

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania miejskich zabytków, podziwiania rzemiosła na jarmarku rzemieślniczym i oglądania występów artystycznych.

 

Ustanowiony przez Niemiecką Fundację Ochrony Zabytków „Dzień Otwartych Zabytków” jest największym wydarzeniem kulturalnym w Niemczech i odbywa się zawsze w drugą niedzielę września. Gospodarzem oficjalnej inauguracji jest w tym roku miasto Lipsk.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama