Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 22:37
Reklama

Muzeum Śląskie w Görlitz otwiera swój historyczny szlak

Muzeum Śląskie w Görlitz otwiera swój historyczny szlak

Autor: Maciej Chyra

Muzeum Śląskie w Görlitz zbadało historyczne ścieżki przez bliźniacze miasta Görlitz i Zgorzelec i stworzyło aplikację w języku niemieckim, polskim i angielskim. Dzięki niej mieszkańcy regionu, turyści i wszyscy zainteresowani lokalną historią mogą znaleźć i poznać miejsca przesiąknięte historią po obu stronach Nysy Łużyckiej.

Do 1945 roku dzisiejszy Zgorzelec był przedmieściem Görlitz. Wszystko zmieniło się po zakończeniu II wojny światowej - wówczas Görlitz zostało podzielone nową granicą państwową, a jedno miasto stało się dwoma. Dziś na niemieckim i polskim brzegu Nysy znajdują się miejsca, zabytki i instytucje, które łączy wspólna historia. Przygotowaliśmy sześć tras tematycznych, które pokazują zmieniającą się historię obu miast na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dołącz do nas na wyjątkowy spacer wzdłuż Nysy Łużyckiej śladami historii! Wystarczy wybrać pożądaną trasę na stronie www.szlaki-zgorzelec.eu i rozpocząć ciekawą podróż w czasie.

Szlak historyczny to projekt pilotażowy, który powstał we współpracy z lokalnymi partnerami, zarówno z polskiej, jak i z niemieckiej strony Nysy Łużyckiej. - Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się go rozszerzyć o kolejne miejsca połączone wspólną historią – mówi Katarzyna Wilk-Sosnowska, która kierowała projektem.  

Szlak historyczny został opracowany w ramach wspólnego projektu INTERREG Muzeum Śląskiego w Görlitz i Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze "Śląsk - wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe". 

 


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama