Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 20:48
Reklama

Szopki z Osieka

W szkole podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim właśnie zakończył się pierwszy konkurs na szopkę bożonarodzeniową a’la szopka krakowska. Jego pomysłodawcy, nauczyciele Artur Burdosz i Iwona Zych, postawili warunek, że szopki – tak, jak te najbardziej znane, krakowskie – mają bazować na lokalnej architekturze. Zobaczcie jak pięknie można pokazać swoje otoczenie.
Szopki z Osieka

Szopki to jedna z pięknych bożonarodzeniowych tradycji. Na krótko przed Bożym Narodzeniem pojawiają się w przestrzeni publicznej miast i w kościołach, są też obecne w wielu domach. Można je kupić, ale wiele osób woli zrobić świąteczną szopkę samodzielnie. Robią je także dzieci, a wiele szkół organizuje przedświąteczne konkursy.

 

I właśnie jeden z takich konkursów ogłosili na początku miesiąca nauczyciele ze szkoły podstawowej w Osieku Łużyckim, Iwona Zych i Artur Burdosz. Sam pomysł, aby zachęcić dzieci i rodziców do stworzenia szopki bożonarodzeniowej, która na wzór słynnych szopek krakowskich*, bazowałaby na lokalnej, bliskiej uczniom architekturze miejsc zamieszkania, dojrzewał w głowie Artura Burdosza już od kilku lat. O wprowadzeniu pomysłu w czyn już w tym roku zadecydowała pani Iwona Zych, której pomysł na szopkę promującą urodę lokalnych wiosek bardzo się spodobał. I chyba nie tylko jej, co widać po pracach konkursowych, nad którymi pracowały i dzieci, i rodzice.

 

Staranne wykonanie, zastosowanie często nietypowych materiałów – jedną z szopek, przedstawiającą kościół w Osieku wykonano z łubianek i oryginalne pomysły tworców zasługują na ogromne uznanie. Cieszy też, że autorzy tak pięknie pokazali urodę lokalnych budowli – kościołów w Osieku Łużyckim i Radomierzycach oraz najbardziej charakterystycznych dla naszego regionu domów przysłupowych i szachulcowych, jakich sporo jeszcze zachowało się w okolicznych wioskach.

 

Autorami prac są:

Janek Lisowski – Dom przysłupowy

Jagoda i Maja Moczkodan – Kościół w Radomierzycach

Zosia i Wojtek Janek – Kościół w Osieku Łużyckim wersja otwarta

Lena Bębenek – Kościół w Osieku Łużyckim (biały)

Marta Wójcik, Karolina Zdonek i Zosia Gorzkowska – Dom szachulcowy

 

oraz rodzice, którzy w różny sposób pomagali dzieciom w procesie twórczym

 

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano w poniedziałek, 12 grudnia. Wręczenie nagród odbędzie się 21 grudnia. Pomysłodawcy myślą też o małej wystawie pierwszych konkursowych prac.



Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama