Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 07:35
Reklama

Bogatyński ślad wielkiego artysty

Gerhard Richter, najdroższy, współcześnie żyjący malarz to były mieszkaniec Bogatyni. W mieście spędził dzieciństwo, chodził tutaj do szkoły podstawowej i tutaj dorastał. Dom jego dzieciństwa znajduje się przy ul. Kościuszki, tuż obok szkoły „Górnik”.
Bogatyński ślad wielkiego artysty

Richter dziś jest jednym z najważniejszych światowych artystów. Ma 91 lat, mieszka w Kolonii, ale wiele lat spędził w Bogatyni, później w Zittau oraz w Waltersdorfie, gdzie do końca życia mieszkali jego rodzice. W Bogatyni natomiast urodziła się jego siostra. Richter jest artystą malarzem, ale nie obce są mu inne dziedziny sztuki. Jest artystą kompletnym, wszechstronnym, oryginalnym a zarazem skromnym.

Od początku lat 60 wykorzystuje nowe techniki i tematy do tworzenia sztuki – począwszy od foto-realizmu do abstrakcji. Przełomowym momentem jego kariery był udział na Biennale w Wenecji, gdzie reprezentował Niemcy i pokazał cykl pt. „48 portretów”. Jest artystą, który swobodnie przechodzi z abstrakcji do realizmu. Techniki cyfrowe także nie są mu obce, a w katedrze w Kolonii możemy podziwiać zaprojektowane przez niego witraże.

Mówiąc o twórczości Richtera warto wspomnieć cykl „Birkenau”, namalowany w 2014 roku. To cztery wielkoformatowe obrazy, których podłożem stały się wykorzystane przez Richtera autentyczne fotografie z 1944 roku, potajemnie wykonane przez żydowskich więźniów. Artysta najpierw namalował obrazy na podstawie zdjęć a potem całkowicie zakrył je w swoich obrazach, przez co stały się one na nich niewidzialne, jak mówią znawcy ten cykl jest imponującym miejscem pamięci. Jak zapowiedział artysta dzieła „Birkenau“ nie wypuści na rynek sztuki. Oryginały są własnością fundacji Gerharda Richtera i pozostaną na stałe dostępne dla publiczności. A warto dodać, że na aukcjach sztuki jego obrazy osiągają zawrotne sumy, nawet ponad 100 mln zł.

Richter był mieszkańcem Bogatyni, przez wiele lat spacerował tymi ulicami, którymi dziś przechadzamy się niemal codziennie na zakupy czy do pracy. Jednak w mieście nie znajdziemy żadnych śladów jego obecności. Kim jest najsłynniejszy bogatyninain? Na to pytanie odpowie projekt realizowany przez Stowarzyszenie Media Lokalne. W ramach projektu odbędzie się wykład poświęcony artyście, przygotowany przez Michała Pieczkę, kustosza z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wykład odbędzie się w bogatyńskiej bibliotece 26 kwietnia w środę o godz. 16:30. Przygotowywana jest również wystawa poświęcona artyście, dostępna będzie w bogatyńskiej bibliotece oraz film dokumentalny. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.

 


Podziel się

pochmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklamadotacje rpo
Reklama