Richter dziś jest jednym z najważniejszych światowych artystów. Ma 91 lat, mieszka w Kolonii, ale wiele lat spędził w Bogatyni, później w Zittau oraz w Waltersdorfie, gdzie do końca życia mieszkali jego rodzice. W Bogatyni natomiast urodziła się jego siostra. Richter jest artystą malarzem, ale nie obce są mu inne dziedziny sztuki. Jest artystą kompletnym, wszechstronnym, oryginalnym a zarazem skromnym.
Od początku lat 60 wykorzystuje nowe techniki i tematy do tworzenia sztuki – począwszy od foto-realizmu do abstrakcji. Przełomowym momentem jego kariery był udział na Biennale w Wenecji, gdzie reprezentował Niemcy i pokazał cykl pt. „48 portretów”. Jest artystą, który swobodnie przechodzi z abstrakcji do realizmu. Techniki cyfrowe także nie są mu obce, a w katedrze w Kolonii możemy podziwiać zaprojektowane przez niego witraże.
Mówiąc o twórczości Richtera warto wspomnieć cykl „Birkenau”, namalowany w 2014 roku. To cztery wielkoformatowe obrazy, których podłożem stały się wykorzystane przez Richtera autentyczne fotografie z 1944 roku, potajemnie wykonane przez żydowskich więźniów. Artysta najpierw namalował obrazy na podstawie zdjęć a potem całkowicie zakrył je w swoich obrazach, przez co stały się one na nich niewidzialne, jak mówią znawcy ten cykl jest imponującym miejscem pamięci. Jak zapowiedział artysta dzieła „Birkenau“ nie wypuści na rynek sztuki. Oryginały są własnością fundacji Gerharda Richtera i pozostaną na stałe dostępne dla publiczności. A warto dodać, że na aukcjach sztuki jego obrazy osiągają zawrotne sumy, nawet ponad 100 mln zł.
Richter był mieszkańcem Bogatyni, przez wiele lat spacerował tymi ulicami, którymi dziś przechadzamy się niemal codziennie na zakupy czy do pracy. Jednak w mieście nie znajdziemy żadnych śladów jego obecności. Kim jest najsłynniejszy bogatyninain? Na to pytanie odpowie projekt realizowany przez Stowarzyszenie Media Lokalne. W ramach projektu odbędzie się wykład poświęcony artyście, przygotowany przez Michała Pieczkę, kustosza z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wykład odbędzie się w bogatyńskiej bibliotece 26 kwietnia w środę o godz. 16:30. Przygotowywana jest również wystawa poświęcona artyście, dostępna będzie w bogatyńskiej bibliotece oraz film dokumentalny. Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej.