Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 03:19
Reklama

Kompleks Turów dla lokalnej społeczności z Czech

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należą Kopalnia i Elektrownia Turów, angażuje się w rozwój społeczności lokalnej zarówno w Polsce, jak i za granicą. PGE GiEK wsparła organizację jednego z najbardziej prestiżowych festiwali kulturalnych w Europie Środkowej – Festiwalu Wallensteina (Valdštejnské slavnosti), który odbył się w dniach 19-21 maja w czeskim Frydlancie.
Kompleks Turów dla lokalnej społeczności z Czech

Festiwal Wallensteina to wyjątkowe wydarzenie, które od lat przyciąga artystów, entuzjastów kultury i miłośników historii. To doskonała okazja do promocji wartości kulturowych i artystycznych, a także do wzmacniania więzi pomiędzy Polską 
a Czechami szczególnie w rejonie Trójstyku, w którym funkcjonuje turoszowski kompleks energetyczny.

W tegorocznym programie Festiwalu Wallensteina można było znaleźć wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i młodszych mieszkańców pogranicza. Występy muzyczne, pokazy historyczne i teatralne, wystawy i warsztaty edukacyjne to tylko niektóre z punktów bogatego programu festiwalu, w którym każdy miłośnik kultury znalazł coś dla siebie. 

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do odkrywania unikalnego dziedzictwa naszego regionu. Jesteśmy przekonani, że wspieranie takich inicjatyw kulturalnych przyczynia się do rozwoju lokalnych społeczności, budowania więzi międzyludzkich i kształtowania pozytywnych relacji między Polską a Czechami. Dążymy do wzmocnienia więzi transgranicznych i promowania wartości kulturowych w naszym regionie, nie tylko po polskiej stronie granicy – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.

Atrakcje Festiwalu Wallensteina organizowane są w różnych miejscach miasta. Główny Plac T. G. Masaryka i przyległe uliczki zamieniają się w średniowieczny rynek z tradycyjnym rzemiosłem. Podczas wydarzenia organizowana jest m.in. uroczysta parada w strojach z epoki, w tym przybycie Albrechta von Wallensteina i jego świty oraz pokazy ognia. W parku miejskim uczestnicy festiwalu mogli zobaczyć obóz wojskowy, ambulatorium i łaźnię. W programie nie zabrakło walk rycerskich, uczt i bankietów, występów grajków, kuglarzy, tancerzy i wędrownych aktorów. W sobotę i niedzielę na łąkach w pobliżu szpitala miejskiego rozgrywa się tradycyjne bitwy. Scenerią festiwalu jest również Zamek Frýdlant, z którego na plac wyruszyła poranna i wieczorna procesja.

Uroczystości Wallensteina od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Bogatyni i okolic. Pierwsze historyczne Święto Wallensteina odbyło się już w 1934 roku a współczesna tradycja święta została wznowiona w 1994 roku.

Informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie internetowej organizatora: https://www.valdstejnske-slavnosti.cz/

 


Podziel się

pochmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama