Dotychczas znane były tylko dwie takie wanny w Opolnie, dziś w sumie jest ich już 8. Te dopiero odkryte zachwycają detalami i oryginalnymi, zdobionymi płytkami ceramicznymi.
Budynek łaźni cesarskich służył mieszkańcom okolicznych budynków za tzw składzik , były tam góry śmieci, dopiero po uprzątnięciu wnętrza można było odkopać wanny i zobaczyć jak wyglądało przedwojenne saskie uzdrowisko, nazwane przed wojną Kaiserbad.
Ten niepozorny budynek posprzątali studenci wraz z mieszkańcami. To działające od dawna w Opolnie Stowarzyszenie Dom Kołodzieja we współpracy z Politechniką Poznańską i za zgodą Starosty Powiatu Zgorzeleckiego przystąpiło do zinwentaryzowania budynku. Pod koniec lipca studenci Wydziału Architektury z Instytutu Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa przeprowadzili in situ zajęcia terenowo-badawcze.
- Studenci zrobią inwentaryzację, dokumentację pomiarową oraz opis techniczny. Na bazie tego zrobione zostaną projekty adaptacji tego budynku na cele społeczne, tak aby mógł służyć mieszkańcom. Będzie to wówczas materiał do dyskusji dla mieszkańców – mówi dr hab. inż. arch. Grażyny Kodym-Kozaczko, opiekunka studentów.
Łaźnie Cesarskie wybudował w 1902 roku Hermann Walter z Drezna. Można w nich było skorzystać z różnych zabiegów leczniczych jak kąpiele, masaże.
Przez środek obiektu przebiega długi korytarz z którego prowadzą wejścia do 10 pomieszczeń. W czterech łazienkach odsłonięte zostały wpuszczane w podłogę wanny do kąpieli borowinowych.
Budynek znajduje się w Ewidencji Gminnej Zabytków.
Prace odkrywkowe odbyły się przy udziale Krzysztofa Kurka Kierownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Napisz komentarz
Komentarze