Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 14:18
Reklama

Solidarność mimo różnic

Wrocławska Fundacja Dom Pokoju oraz stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen, ideenfluβ i GÜSA zapraszają na kolejne spotkanie dialogowe z cyklu “Spotkajmy się. Wszystko zaczyna się od rozmowy”. Tym razem organizatorzy ponownie podejmą temat solidarności i współpracy w obliczu kryzysów.
Solidarność mimo różnic

Kiedy usiedliśmy i usiadłyśmy pierwszy raz w kręgu dialogowym, pełnoskalowa wojna w Ukrainie trwała już od kilku miesięcy. Rozmowa dotyczyła wówczas solidarności w czasach kryzysu, staraliśmy się odpowiedzieć sobie na pytanie - czy umiemy się pojednać i  być solidarni.

Rozmowa, która początkowo dotykała mocno spraw związanych z wojną, w dalszej części  zaczęła obejmować nie tylko osoby z doświadczeniem uchodźczym, ale również osoby ze specjalnymi potrzebami, naszych sąsiadów i sąsiadki. Mówiliśmy o budowaniu wspólnoty, 

zaufania społecznego i o uważności, a jedno z najważniejszych pytań, które sobie stawialiśmy dotyczyło tego, czy wystarczy nam empatii, siły, cierpliwości, aby solidarność była sztafetą, długodystansowym procesem a nie krótkotrwałym zrywem.

Minęło półtora roku od inwazja Rosji na Ukrainę. W tym czasie zarówno Polska, jak i Niemcy, przyjęły i udzieliły pomocy wielu milionom osób w kryzysie uchodźczym. Zmieniło się nasze sąsiedztwo, to bliższe i trochę dalsze. Czy udaje nam się budować wspólnotę, o której była mowa? Porozmawiajmy o tym podczas kolejnego spotkania dialogowego w ramach projektu “Spotkajmy się. Wszystko zaczyna się od rozmowy”.

Chcemy ponownie przyjrzeć się temu co znaczy dla nas solidarność? Jak dzisiaj rozumieją ją mieszkańcy i mieszkanki Zgorzelca i Görlitz? Jak współpracować ze sobą pomimo różnic? Jak reagować na kolejne wyzwania i kryzysy? 

Dlaczego spotkanie dialogowe?

Spotkanie dialogowe, to szczególny rodzaj rozmowy, budowanie przestrzeni do zrozumienia

innych. Ich celem jest poznanie różnych perspektyw i uświadomienie rozmówcom, że istnieją różne punkty widzenia, które warto poznać, żeby się lepiej rozumieć.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język niemiecki przez Martę Miatkowską.

Miejsce: Peron 1 na dworcu kolejowym w Görlitz, Bahnhofstraße 76

Data: 19 października, godzina 17:00

Zgłoś swój udział w dialogu: https://forms.gle/HGKpTvPy59RFhBkW7

Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie ideenfluß, Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen, Stowarzyszenie GÜSA

 


Podziel się

zachmurzenie małe

Temperatura: 9°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklamadotacje rpo
Reklama