Kiedy usiedliśmy i usiadłyśmy pierwszy raz w kręgu dialogowym, pełnoskalowa wojna w Ukrainie trwała już od kilku miesięcy. Rozmowa dotyczyła wówczas solidarności w czasach kryzysu, staraliśmy się odpowiedzieć sobie na pytanie - czy umiemy się pojednać i być solidarni.
Rozmowa, która początkowo dotykała mocno spraw związanych z wojną, w dalszej części zaczęła obejmować nie tylko osoby z doświadczeniem uchodźczym, ale również osoby ze specjalnymi potrzebami, naszych sąsiadów i sąsiadki. Mówiliśmy o budowaniu wspólnoty,
zaufania społecznego i o uważności, a jedno z najważniejszych pytań, które sobie stawialiśmy dotyczyło tego, czy wystarczy nam empatii, siły, cierpliwości, aby solidarność była sztafetą, długodystansowym procesem a nie krótkotrwałym zrywem.
Minęło półtora roku od inwazja Rosji na Ukrainę. W tym czasie zarówno Polska, jak i Niemcy, przyjęły i udzieliły pomocy wielu milionom osób w kryzysie uchodźczym. Zmieniło się nasze sąsiedztwo, to bliższe i trochę dalsze. Czy udaje nam się budować wspólnotę, o której była mowa? Porozmawiajmy o tym podczas kolejnego spotkania dialogowego w ramach projektu “Spotkajmy się. Wszystko zaczyna się od rozmowy”.
Chcemy ponownie przyjrzeć się temu co znaczy dla nas solidarność? Jak dzisiaj rozumieją ją mieszkańcy i mieszkanki Zgorzelca i Görlitz? Jak współpracować ze sobą pomimo różnic? Jak reagować na kolejne wyzwania i kryzysy?
Dlaczego spotkanie dialogowe?
Spotkanie dialogowe, to szczególny rodzaj rozmowy, budowanie przestrzeni do zrozumienia
innych. Ich celem jest poznanie różnych perspektyw i uświadomienie rozmówcom, że istnieją różne punkty widzenia, które warto poznać, żeby się lepiej rozumieć.
Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na język niemiecki przez Martę Miatkowską.
Miejsce: Peron 1 na dworcu kolejowym w Görlitz, Bahnhofstraße 76
Data: 19 października, godzina 17:00
Zgłoś swój udział w dialogu: https://forms.gle/HGKpTvPy59RFhBkW7
Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie ideenfluß, Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen, Stowarzyszenie GÜSA