Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:31
Reklama

Ścieżka śladami przeszłości Opolna

Stowarzyszenie Na Trójstyku, od kilku lat podnoszące z zapaści podizerskie Opolno- Zdrój postąpiło na tej drodze o 11 kolejnych kroków. Dawne uzdrowisko słynące z leczniczych wód, pyszniące się wieloma pięknymi pensjonatami, budynkami kuracyjnymi i domami zdrojowymi, zyskało 11 tablic prezentujących dawną świetność miejscowości.
Ścieżka śladami przeszłości Opolna

Wyznaczona tablicami ścieżka edukacyjna, w czterech językach( polskim, czeskim, niemieckim, angielskim) omawia najciekawsze obiekty dawnego zdroju, przypomina ponad stuletnie pocztówki, prowadzi przez dawną promenadę oraz park zdrojowy. 

,,Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się stworzyć unikatową ścieżkę, która jest źródłem wiedzy
 i inspiracji. Te 11 tablic to nie tylko źródło informacji, ale i narzędzie do odkrywania tajemnic przeszłości, zrozumienia kultury oraz zacieśnienia więzi społeczności lokalnej”, podsumowuje udaną realizację Piotr Ernest, Wiceprezes Stowarzyszenia Na Trójstyku.

Ścieżka powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Dolnośląskiego, przeznaczonego na turystykę i krajoznawstwo. Realizacja nie doszłaby do skutku, bez współpracy wielu Partnerów, instytucji i osób tj. (Stowarzyszenie na Trójstyku, Wydział Filologii Polskiej na Uniwersytecie Drezdeńskim,  Koło Naukowe Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Fundacja Bęc Zmiana z Warszawy, Zespół Szkół Zawodowych im. Św. Barbary w Bogatyni, Gminne Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Bogatyni).

Ścieżka śladami przeszłości Opolna to nie jedyny owoc działania lokalnej społeczności skupionej 
w Stowarzyszeniu Na Trójstyku. Od kilku lat dzięki wsparciu Fundacji PGE organizowane są ,, Aktywne Wakacje” dla dzieci oraz impreza plenerowa ,, Wehikułem czasu do Opolna Zdroju” podczas, których przypominane są złote czasy zdroju, a główną rolę grają goście przebrani w stroje sprzed 100 lat. 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego małego sukcesu. Razem stworzyliśmy coś, co wpłynie na przyszłość naszej miejscowości, a zarazem jest wyrazem szacunku dla przeszłości dodaje Anna Wilczyńska Prezeska Stowarzyszenia Na Trójstyku.



Podziel się

zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklamadotacje rpo
Reklama