Informacje o książce: Borys ma 39 lat i od dawna tkwi w poczuciu bezsensu i stagnacji. Właśnie stracił pracę, na której nigdy mu nie zależało. Zupełnie przypadkiem spotyka Anetę – swoją największą, nigdy nie spełnioną miłość, którą nie bez powodu nazywał zawsze „Nieta”. Spotkanie doprowadzi do wspólnej podróży – ta może okazać się ucieczką – od poczucia beznadziei, monotonii życia, od pracy, która ich nuży, nieudanych związków i, w końcu, od samotności. Wyprawa niespodziewanie przeistacza się w kryminalną intrygę, rozgrywającą się gdzieś na peryferiach cywilizacji.
„Teoria opanowywania trwogi" Tomasza Organka to powieść pokoleniowa opisująca ważny etap przemiany duchowej dzisiejszych trzydziestokilku- i czterdziestolatków, którzy jako ostatni dojrzewali w dawnym ustroju, chodzili spotykać się przy trzepaku i pamiętają jeszcze dwa analogowe programy w telewizji. Teraz gwałtownie muszą poradzić sobie w epoce Facebooka, Instagrama i rozmów pod nosem nie wiadomo o czym. Jego bohaterowie żyją z dnia na dzień w poczuciu, że marnują swoje życie, nie mają pomysłu na to, co dalej ani motywacji by cokolwiek zmienić.
Informacje o aktorze: Ireneusz Rosiński urodził się na Pomorzu w pobliżu polskiego Morza Bałtyckiego w 1967 roku i dorastał w Radomiu pod Warszawą. Po intensywnych doświadczeniach teatralnych w latach szkolnych w domu kultury w Radomiu, po maturze pozostało tylko jedno - studiować aktorstwo. W tym przypadku była to Szkoła Muzyczno-Dramatyczna w Gdyni, którą ukończył w 1989 roku z dyplomem aktorskim.
W 1991 roku wyjechał do Niemiec za miłością i pierwszym dzieckiem. Jego debiutancką rolą był Toni w West Side Story w Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie występował w Landesbühne Bruchsal, Stadttheater Pforzheim, Staatstheater Wiesbaden, Landesbühne Nord w Wilhelmshaven i przez osiem lat w Uckermärkische Bühnen Schwedt. Do jego ulubionych ról należą Toni w West Side Story, wszyscy zięciowie Tewje, Mleczarz w Anatewce, Konfesjonał w Kabarecie, Kapitan Werner w Minnie von Barnhelm, Terezjasz w Antygonie i Tygrys Brown w Operze za trzy grosze. Oprócz pracy na scenie Ireneuzs Rosinski prowadził wraz z żoną teatr społeczny w Schwedt. Praca ta zainspirowała go do szkolenia się jako pedagog teatralny podczas pandemii koronawirusa.
W Uckermärkische Bühnen w Schwedt, który podobnie jak Gerhart-Hauptmann-Theater znajduje się przy granicy z Polską, wykonywał również wiele prac transgranicznych, takich jak utrzymywanie kontaktów z polskimi teatrami i szkołami teatralnymi. Ireneusz Rosiński jest na stałe zaangażowany w Zittau od sezonu 2023.
Organizatorem wydarzenia jest Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów oraz Urzędem Miasta i Gminy w Bogatyni.
Aktor Ireneusz Rosiński czyta
Tomasz Organek: Teoria opanowywania trwogi
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Bogatyni im. Polskich Noblistów
ul. Żołnierzy II AWP 2g, 59-920 Bogatynia
Środa, 21 lutego 2024 r. o godz. 16:00