Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 21:17
Reklama

Spacer po Łużycach

Do Bogatyni a może do Zgorzelca lub Suikowa? Oto kilka propozycji tras, które mogą sprawić, że zobaczymy Górne Łużyce z innej perspektywy. Region który ma mnóstwo do zaoferowania – oryginalna architektura, ciekawe zabytki, muzea, przyroda. To trasy dla wszystkich – rodzin z dziećmi i seniorów.
Spacer po Łużycach

Pierwsza trasa po polskiej stronie Górnych Łużyc zaczyna się w Zgorzelcu w Miejskim Domu Kultury, stamtąd można przejść do Park im. Błachańca później  zobaczyć Fort Bolka Lolka, zajrzeć na skwer im. Ks. Popiełuszki gdzie jest głaz narzutowy i zakończyć przy ciekawym budynku Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich

Kolejna propozycja trasy spacerowej zaczyna się w Pałacu Łagów, w którym można zjeść posiłek, przejść na Aleje Lipowe i obejrzeć przysłupową perełkę - Zagrodę Kołodzieja, warto potem przejść do koszar przy ulicy Armii Krajowej, zobaczyć Pomnik Millenium oraz imponujący Cmentarz Wojskowy wraz z ogromnych, majestatycznym Pomnikiem Orła.

Trzecia trasa prowadzi nas od studzienki na Bulwarze Greckim w Zgorzelcu, idąc w stronę Mostu Staromiejskiego, mijamy na niej Muzeum Łużyckie, dom filozofa i szewca Jakuba Boehme, plac ze słupem pocztowym, i dochodzimy do Mostu Staromiejskiego, przy którym stoi imponujący budynek spichlerza przy dawnym młynie trójkołowym.

Trasę czwartą rozpoczniemy na ulicy Lubańskiej, a zakończymy nad zalewem Czerwona Woda. Start przy Arenie – dużej, nowoczesnej hali sportowej, w której odbywają się mecze, koncerty i inne ciekawe wydarzenia, przejdziemy obok wieży ciśnień do dworu przy ul. Francuskiej, następnie możemy zobaczyć nowy, ciekawy  plac zabaw przy ul. Orzeszkowej, następnie dojdziemy do ulicy Reymonta, będącej wylotową ulicą miasta, znajduje się zalew Czerwona Woda. Ten zbiornik wodny, położony na rzece Czerwona Woda, powstał w latach 70-tych XX wieku. Wybudowała go, jako miejsce rekreacji, Elektrownia Turów. Na terenie o powierzchni 8 hektarów powstało jezioro z trzema wyspami oraz plażą. 

 

Trasa piąta to dwa kościoły, będące przykładami ciekawych rozwiązań architektonicznych to także Kruczy Folwark – miejsce narodzin jednego z ważnych obywateli Goerlitz  - Jakuba Boehme. Trasę zaczniemy od placu Jana Pawła II, przejdziemy do parku im. Ignacego Paderewskiego tam możemy zobaczyć obelisk poświęcony Grekom w Zgorzelcu

 

Podróżując ze Zgorzelca do Węglińca, warto wybrać się trasą prowadzącą przez mniejsze, boczne drogi. To nasza kolejna propozycja, znajdziemy na niej kilka urokliwych punktów, które wiele mówią o historii regionu. Zobaczymy stary wiatrak, pałac w Lasowie, jedyną działającą jeszcze hutę szkła w Pieńsku, parki i wyjątkową stację kolejową. Wszystko to znajdziemy na trasie Żarki Średnie  - Węgliniec.

 

Na kolejną wycieczkę warto wybrać się do Lubania. W okolicy znajdują się miejsca, o których historii warto dowiedzieć się więcej. W samym mieście na szczególną uwagę zasługują ratusz, wieża Bracka i Aleja Historycznych Gwiazd. Jadąc dalej, warto odwiedzić mało znane muzeum w Platerówce, obejrzeć domy podcieniowe na rynku w Sulikowie i podziwiać ruiny pałacu we Włosieniu.

Ostatnia propozycja po stronie Polskiej to zarówno miejsca historyczne jak i rekreacyjne, idealne gdy pogoda jest ładna. Tę wycieczkę rozpoczniemy na Stalagu VIII a w Koźlicach, skorzystamy z oferty Centrum Rekreacyjno -Turystycznego w Radomierzycach, zajrzymy nad zalew Witka, i odpoczniemy w jednej z urokliwych kawiarenek w Alei Żytawskiej w Bogatyni.

Projekt „Poznaj pogranicze polsko-niemieckie – rodzinne wycieczki” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2011- 2027
Cel projektu: Intensyfikacja współpracy partnerskiej poprzez wspólną realizację działań mających na celu promowanie zwiedzania pogranicza polsko-niemieckiego przez rodziny z dziećmi.
Beneficjent: Fundacja Kuźnia w Zgorzelcu
Partner projektu: Kulturverein Rietschen e.V 

Szczegółowy opis tras znajduje się tutaj: Rodzinne wycieczki – Wirtualne Wycieczki (kulturnet.pl)

 


Podziel się

bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklamadotacje rpo
Reklama