Projekt „Polsko-niemieckie pogranicze w retrospekcjach 2D i 3D” to 50 unikalnych miejsc w Zgorzelcu i Görlitz, które zarejestrowane na fotografiach z początku XX wieku, teraz ożywają na nowo. Każda z tych lokalizacji została uchwycona zarówno na archiwalnych zdjęciach, jak i współczesnych ujęciach, tworząc wyjątkowe kolaże łączące przeszłość z teraźniejszością. Dzięki tym zestawieniom można zobaczyć, jak zmieniały się te miejsca na przestrzeni ponad stu lat.
Po stronie Polskiej takie ujęcia możemy zobaczyć m.in. pałacu w Kunowie, pałacu na Ujeździe w Zgorzelcu, placu wolności w Sulikowie czy liceum w Zgorzelcu,
To ciekawa inicjatywa, którą powinien zobaczyć każdy mieszkaniec regionu przygranicznego, cały projekt można zobaczyć na stronie Retrospekcja – Wirtualne Wycieczki (kulturnet.pl)
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2021-2027.
Cel projektu: Intensyfikacja współpracy partnerskiej poprzez przygotowanie retrospekcji 2D i 3D. Beneficjent Fundacja Kuźnia w Zgorzelcu, partner projektu: Kulturverein Rietschen e.V.