Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 02:21
Reklama

Zapraszamy na Otwarcie Witryny dla Sztuki w Opolnie-Zdrój – wernisaż i warsztaty szkła artystycznego

Już 16 listopada 2024 roku w malowniczym Opolnie-Zdrój, położonym w Górach Izerskich, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – otwarcie Witryny dla Sztuki w siedzibie Stowarzyszenia Na Trójstyku. To doskonała okazja, by zobaczyć niezwykłą wystawę oraz wziąć udział w warsztatach i pokazach artystycznego szkła. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 12:00, a po oficjalnym spotkaniu zaprezentowane zostaną fascynujące działania twórcze związane z tradycjami szklarskimi regionu. Wydarzenie to stanowi kulminację projektu „Kobieta i Tradycje”, który powstał dzięki pracy artystki Natalii Komorowskiej.
Zapraszamy na Otwarcie Witryny dla Sztuki w Opolnie-Zdrój – wernisaż i warsztaty szkła artystycznego

"Kobieta i Tradycje" – projekt o szklanych tradycjach pogranicza

Projekt „Kobieta i Tradycje” to połączenie współczesnej sztuki z bogatym dziedzictwem szklarskim pogranicza polsko-czeskiego. Opolno-Zdrój, niegdyś uzdrowiskowa miejscowość w Górach Izerskich, stało się inspiracją do zgłębiania szklanych tradycji oraz współczesnych form wyrazu artystycznego w szkle. Projekt bazuje na rezydencjach artystycznych oraz współpracy z lokalną społecznością. Jest to również kontynuacja działań Natalii Komorowskiej, której poprzednia praca „Utkane w ogniu” zdobyła uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku.

W ramach tego projektu, artystka bada historie związane z przemianami rzemiosła szklarskiego, w szczególności z przemianą tradycyjnych, kobiecych ról w tym zawodzie. W przeszłości to mężczyźni dominowali w hutach szkła, tworząc rzeźby i przedmioty użytkowe, podczas gdy kobiety zajmowały się wytwarzaniem szklanych paciorków czy koralików w domowych ogniskach. Dziś, sytuacja się zmienia – kobiety z powodzeniem realizują autorskie projekty i tworzą w szkle na równi z mężczyznami, często używając technik takich jak szkło formowane w ogniu palnika.

Siła kobiet w szkole szkła – nowe tradycje twórcze

„Kobieta i Tradycje” to nie tylko odkrywanie dawnych ról, ale także redefiniowanie tradycji. Natalia Komorowska podkreśla rolę kobiet jako twórczyń i rzeźbiarek szkła. Projekt ten stanowi odpowiedź na potrzebę wyrównania dawnej nierówności w kulturze szklarskiej, gdzie kobiety często pełniły tylko rolę pomocniczą. Dziś kobiety wnoszą swoje indywidualne podejście, tworząc w szkłach borokrzemowych, co pozwala na nowo odkrywać sztukę szkła w zupełnie inny sposób.

W tym kontekście szczególne uznanie zdobyła dr Katarzyna Gemborys, która jako pierwsza w Polsce połączyła szkło z modą, tworząc ekstremalną biżuterię i łącząc różne dziedziny sztuki w wyjątkowe projekty. Projekt „Kobieta i Tradycje” jest więc częścią tego szerszego ruchu artystycznego, który redefiniuje rolę kobiet w tradycyjnych rzemiosłach.

Natalia Komorowska – artystka, która zmienia oblicze szkła artystycznego

Natalia Komorowska to uznana artystka szkła, która zdobyła międzynarodowe uznanie za swoje wyjątkowe realizacje. Jest pierwszą Polką, która dwukrotnie została wybrana do prestiżowego międzynarodowego konkursu HUB Under35 The Venice Glass Week, gdzie zaprezentowała swoje prace w Palazzo Loredan dell'Ambasciatore w Wenecji (2021 i 2024). Jej obiekty, tworzone ręcznie w studiu szkła na gorąco, zachwycają oryginalnością i precyzją.

W 2024 roku obroniła tytuł magistra na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie kształciła się pod okiem takich mistrzów jak prof. Przemysław Lasak i prof. Małgorzata Dajewska. Natalia Komorowska, dzięki swojej pasji i zaangażowaniu w rozwój sztuki szkła artystycznego, zdobywa coraz większe uznanie w kraju i za granicą.

Zaproszenie do Opolna-Zdroju – wernisaż i warsztaty szkła

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, tradycji i innowacji, to Wernisaż Witryny dla Sztuki w Opolnie-Zdrój to wydarzenie, którego nie możesz przegapić. W trakcie wernisażu odbędą się również pokazy oraz warsztaty szkła artystycznego, które będą doskonałą okazją, by na żywo zobaczyć, jak powstają szklane dzieła sztuki. To także szansa, by zanurzyć się w historię lokalnych tradycji i wziąć udział w procesie twórczym.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00, a po oficjalnym spotkaniu zaprezentowane zostaną unikalne działania artystyczne oraz techniki formowania szkła w ogniu palnika, które są sercem projektu „Kobieta i Tradycje”. To doskonała okazja, by poznać współczesną twórczość szklarską, porozmawiać z artystami i wziąć udział w warsztatach, które pozwolą na własne oczy zobaczyć, jak można połączyć tradycję z nowoczesnością.


Nie przegap tej niezwykłej okazji – 16 listopada 2024 w Opolnie-Zdrój spotkaj się z nową falą twórców szkła i odkryj, jak w ogniu palnika rodzą się nowe tradycje!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama