Jaka jest funkcja woliery dla kur, papug czy gołębi
Woliera siatkowa dla ptaków umożliwia im swobodne przebywanie na zewnątrz, a jednocześnie chroni ptaki przed drapieżnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Specjalnie przygotowana klatka stanowi również barierę, która zapobiega ucieczce ptaków, co jest szczególnie ważne w przypadku gatunków lotnych. W zależności od hodowanych gatunków woliery mogą też pełnić inne funkcje. Woliera dla kur niosek pozwala na stworzenie ptakom bezpiecznego środowiska do życia i produkcji zdrowych jaj. Te ptaki rzadko latają, dlatego woliera dla kur nie musi być wysoka, ale powinna zapewniać ptakom dużą przestrzeń do chodzenia, grzebania w ziemi, kąpieli w piasku i innych naturalnych zachowań. Woliera dla gołębi powinna być wyższa, żeby ptaki mogły latać, co dobrze wpływa na ich zdrowie i kondycję. Z kolei woliera dla papug, czy innych ptaków egzotycznych musi być przestronna i wypełniona licznymi akcesoriami. Papugi to inteligentne, energiczne ptaki o dużych wymaganiach, dlatego woliera dla papugi jest specyficzna i służy głównie do zaspokajania potrzeby zabawy i socjalizacji.
Samodzielna budowa a zamówienie woliery na wymiar
Budowa woliery jest bardzo prosta i można ją bez problemu zrobić samemu. Jak samodzielnie zbudować wolierę? Najważniejsze jest zaplanowanie miejsca i wymiarów klatki, które muszą być dopasowane do wielkości, ilości i wymagań ptaków. Przykładowo na jedną kurę zaleca się około 1m² powierzchni, natomiast większe ptaki, takie jak bażanty, wymagają znacznie większej przestrzeni. Ptaki lotne (gołębie, papugi) muszą mieć duże i wysokie woliery, które umożliwią latanie oraz zabawę. Dla gołębi i małych papug zaleca się minimalnie sześcian o boku 2 m, a dla większych gatunków o boku 3 m. Ważny jest również wybór siatki na wolierę – warto zwrócić szczególną uwagę na siatki na wymiar, które znacząco ułatwiają budowę, eliminując problem z docinaniem oraz ograniczając straty materiału. Trzeba też pamiętać o fundamentach, które ochronią ptaki przed lisami i szczurami oraz stelażu (z drewna lub metalu), który stanowi podstawę woliery. Po ich montażu należy naciągnąć i przymocować siatkę hodowlaną, a na koniec zamontować furtkę, zabezpieczenia i wyposażenie. Dobrym rozwiązaniem jest też woliera na zamówienie, która umożliwia dopasowanie klatki do potrzeb naszych ptaków i ilości dostępnego miejsca. Woliera na wymiar jest oczywiście droższa, dlatego wybór między samodzielną budową a zakupem gotowej konstrukcji zależy głównie od naszych umiejętności oraz budżetu.
Jaka siatka na wolierę będzie najlepsza?
Wybór odpowiedniej siatki na wolierę wpływa na wytrzymałość całej konstrukcji, dlatego nie warto na nim oszczędzać, a klatka posłuży przez wiele lat, zachowując doskonały stan. Najlepiej sprawdzają się siatki z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza siatka polietylenowa, która odznacza się dużą wytrzymałością oraz odpornością na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Siatka polietylenowa jest też lekka, elastyczna i łatwa w montażu, co czyni ją idealnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych hodowców, a co najważniejsze jest to odpowiednia siatka na woliery dla kur, gołębi, papug czy też innych gatunków. Jest wystarczająco mocna, aby wytrzymać nacisk ptaków, ale jednocześnie na tyle delikatna, by nie zagrażać ich zdrowiu. Innym popularnym wyborem jest siatka metalowa, która jest bardzo mocna, więc doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie jest potrzebna dodatkowa ochrona przed drapieżnikami.
Na zdjęciu widoczna jest siatka sześciokątna (heksagonalna) wykorzystana w ogrodzeniu wybiegu dla kur.
Od czego zależy wielkość i kształt oczka w siatce?
Wielkość i kształt oczka w siatce na wolierę wpływają na bezpieczeństwo i komfort ptaków, dlatego należy na nie zwrócić szczególną uwagę. Siatka heksagonalna, znana również jako siatka sześciokątna to najpopularniejszy wybór, gdyż jest elastyczna, a jednocześnie wytrzymała i dobrze wygląda. Natomiast oczka kwadratowe i prostokątne zapewniają większą stabilność konstrukcji, co ma znaczenie przy dużych wolierach. Wielkość oczek w siatce na woliery powinna być uzależniona od hodowanych gatunków. Im mniejsze ptaki, tym mniejsze oczka, aby zwierzęta nie uciekły. Większe oczka sprawdzą się dobrze w przypadku większych ptaków, gdzie ważniejsza jest przepuszczalność światła i powietrza. Pozostaje jeszcze kwestia materiału: siatka PCV może być dobrym rozwiązaniem w miejscach narażonych na intensywne działanie czynników atmosferycznych, co dodatkowo przedłuży żywotność konstrukcji. Z kolei siatka z metalu lepiej sprawdzi się do woliery na większe ptaki, gdyż jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Ile sumarycznie kosztuje woliera z siatki polietylenowej ?
Koszt budowy woliery z siatki polietylenowej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość woliery, wybór materiałów (stelaż, furtka, zabezpieczenia) i wielkość oczek. Średniej wielkości woliera o powierzchni 20 m² kosztuje od 70 do 120 zł za samą siatkę na wolierę. Cena może wzrosnąć, jeśli oczka są bardzo małe – mniejsze oczka są zazwyczaj droższe. Trzeba też uwzględnić zakup pozostałych materiałów: stelaża, furtki, zabezpieczeń i dodatkowych akcesoriów, których ceny różnią się w zależności od użytego materiału, ale zasadniczo nie jest to duży wydatek. Dodatkowo dobrej jakości woliera to inwestycja na wiele lat, więc nie warto na niej oszczędzać.
Jeżeli zainteresował Państwa ten artykuł, to zapraszamy do zapoznania się także z innymi poradnikami na blogu firmy Fermo.