Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 01:36
Reklama dotacje dla firm

Prowadzenie firmy w Niemczech Gewerbe: co musisz wiedzieć na start?

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej otwiera przedsiębiorczym rodakom możliwość prowadzenia biznesu na terenie pozostałych krajów członkowskich. Często obieranym w tym celu kierunkiem okazują się Niemcy, gdzie wciąż wielu Polaków lokuje swoje firmy, upatrując w tym rozwiązaniu sposobu na polepszenie swojej dotychczasowej sytuacji materialnej. Możliwości zarobkowe i liczne preferencje dla przedsiębiorców, jakie oferuje niemiecki system fiskalny, rzeczywiście stanowią istotną zachętę dla przedsiębiorców z Polski. Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu firmy w Niemczech Gewerbe, warto jednak zapoznać się bliżej z tym, jak wygląda rzeczywistość właściciela takiej działalności w praktyce. Sprawdź nasze wskazówki na start!
  • 28.06.2024 14:20
  • Autor: Grupa tipmedia
Prowadzenie firmy w Niemczech Gewerbe: co musisz wiedzieć na start?

Prowadzenie firmy w Niemczech Gewerbe – jak zacząć?

Gewerbe to jednoosobowa działalność gospodarcza i jednocześnie jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności na terenie Niemiec, zwłaszcza wśród Polaków emigrujących za naszą zachodnią granicę. Do założenia Gewerbe konieczne jest wypełnienie kilku obowiązkowych formalności.

W pierwszym kroku należy zarejestrować działalność we właściwym dla miejsca zamieszkania niemieckim urzędzie do spraw działalności gospodarczej (Gewerbeamt). Obowiązek ten spoczywa na wszystkich przedsiębiorcach działających w obszarach związanych z przemysłem, wytwórstwem bądź handlem, a także na firmach usługowych (np. budowlanych). Wyjątek stanowią jedynie osoby wykonujące tzw. zawód wolny – w Niemczech status ten przysługuje m.in. lekarzom, prawnikom, freelancerom czy osobom zajmującym się mediami lub sztuką.

Aby skutecznie zarejestrować Gewerbe w Niemczech, trzeba ponadto przedłużyć stosowny wniosek w lokalnym Gewerbeamt wraz z kompletem wymaganych dokumentów:

  • kserokopią dowodu osobistego/paszportu;
  • pełnomocnictwem upoważniającym daną osobę do założenia własnej działalności;
  • polskim lub niemieckim adresem zamieszkania;
  • adresem, pod którym znajduje się siedziba firmy.
  • W odniesieniu do niektórych branż konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak:
  • potwierdzenie prawa do wykonywania zawodu;
  • zaświadczenie o zabezpieczeniu finansowym;
  • zaświadczenie o niekaralności.

Dlaczego warto założyć własną Gewerbe w Niemczech?

Prowadzenie firmy w Niemczech Gewerbe wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim do założenia tej formy działalności gospodarczej za zachodnią granicą nie jest wymagane wniesienie kapitału zakładowego, a sama procedura rejestracyjna jest relatywnie prosta. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że na tempo rejestracji istotny wpływ ma znajomość obowiązujących w Niemczech procedur, dlatego często najlepszym rozwiązaniem okazuje się zasięgnięcie pomocy merytorycznej u doświadczonych specjalistów.


Istotną informacją związaną z prowadzeniem własnej Gewerbe u naszych zachodnich sąsiadów stanowi również fakt, że tamtejszy system podatkowy oferuje wiele atrakcyjnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Niemieckie prawo przewiduje przede wszystkim liczne ulgi i preferencje podatkowe, które przekładają się w efekcie na możliwość osiągania wyższych zarobków, tworząc sprzyjające warunki do efektywnego rozwoju firmy. To wszystko sprawia, że rejestracja i prowadzenie Gewerbe stanowi wartą rozważenia opcję, z której ochoczo korzystają również młodzi przedsiębiorcy posiadający ugruntowany pomysł na biznes.

Artykuł sponsorowany


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama