Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 01:45
Reklama dotacje dla firm

Wiszące kwiaty na balkon – jakie wybrać i jak je pielęgnować?

Marzy Ci się ukwiecony balkon, z którego spływają kaskady kolorowych kwiatów? Myślisz, że czeka Cię dużo pracy, żeby osiągnąć bajkowy efekt? Nic z tych rzeczy! Przygotowaliśmy dla Ciebie listę 5 gatunków roślin, które szybko rosną i mają niewielkie potrzeby pielęgnacyjne. Zobacz, jakie wiszące kwiaty na balkon wybrać.
  • 28.06.2024 09:32
  • Autor: Grupa tipmedia
Wiszące kwiaty na balkon – jakie wybrać i jak je pielęgnować?

1. Uczep złocisty

Uczep złocisty najlepiej rośnie w słońcu. W półcieniu również sobie radzi, ale słabiej kwitnie. Potrzebuje gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej. Silnie się rozkrzewia – na początku jego pędy są wyprostowane i dopiero w miarę wzrostu zaczynają się pokładać. Dorastają do 70 cm długości i pokrywają się drobnymi pierzastymi liśćmi.

W maju uczep rozwija drobne żółte kwiaty, które utrzymują się do przymrozków. Potrzebuje systematycznego nawadniania, a w czasie upałów nawet rano i wieczorem. W okresie kwitnienia nawozi się go nawozem do roślin balkonowych.

2. Lobelia

Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, choć odnajdzie się również w lekkim cieniu. O wyborze stanowiska decyduje odmiana, bo w pełnym słońcu zmniejsza się intensywność koloru kwiatów. Z kolej za duży cień sprawia, że roślina nie kwitnie lub wypuszcza niewiele kwiatów. Do uprawy balkonowej nadają się te odmiany lobelii, których pędy osiągają 40 cm długości.

Lobelia kwitnie długo i obficie od czerwca aż do przymrozków. W połowie czerwca przycina się pędy, dzięki czemu roślina w krótkim czasie znów zakwita. Obsypuje się kwiatami w kolorze błękitnym, czerwonym, białym, różowym i ciemnofioletowym.

3. Barwinek pospolity

Zimozielony krzew o gęstych pędach płożących, wzniesionych pędach kwiatostanowych o długości do 30 cm i eliptycznych ciemnozielonych listkach. Rośnie na stanowiskach półcienistych i cienistych, dlatego świetnie nadaje się na balkony zachodnie i północne. Do wzrostu potrzebuje gleby próchniczej i żyznej. W czasie suszy wymaga regularnego podlewania. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, a potem kolejny raz w sierpniu i wrześniu. Kwiaty, w zależności od odmiany, mają kolor fioletowo-niebieski, biały lub czerwony.

4. Surfinia

Wymaga regularnego podlewania i nawożenia, a w zamian za to odwdzięcza się silnym wzrostem i licznymi trąbkowatymi kwiatami. Pędy surfinii osiągają do 120 cm długości. Roślina woli pełne słońce niż półcień, w którym rozwija mniej kwiatów. Rośnie w żyznej i przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (5,5-6,5 pH).

W zależności od odmiany kwitnie na biało, kremowo, żółto, różowo, fioletowo i czerwono. Występują również kwiaty dwubarwne lub wielobarwne, żyłkowane i paskowane.

5. Pelargonia bluszczolistna 

Rośnie na słonecznych balkonach, najlepiej południowo-wschodnich lub południowo-zachodnich. Rozrasta się gęsto, dzięki czemu potrafi całkowicie zasłonić balustradę czy murek balkonu.

Kwitnie od maja do października na biało, różowo i czerwono. Rozwija pełne lub pojedyncze kwiaty w zależności od odmiany. Pędy osiągają do 100 cm długości. Pelargonię bluszczolistną podlewa się raz dziennie, ale należy uważać, żeby jej nie przelać. Co 7-10 dni nawozi się ją nawozem do roślin balkonowych lub nawozem do pelargonii.

Nasiona kwiatów balkonowych – jak siać?

Większość kwiatów balkonowych toleruje zwykłą ziemię o odczynie zasadowym. Dno doniczki wysyp keramzytem lub drobnymi kamykami, które odprowadzą wodę. W ten sposób uchronią korzenie roślin przed zgniciem i rozprzestrzenieniem się chorób grzybowych.

Wypełnij doniczkę ziemią do kwiatów i posiej nasiona na głębokości 0,5-2 cm lub większej, jeśli nasiona są duże. Wielkość doniczek i skrzynek dopasuj do rozmiarów poszczególnych gatunków.

Weź też pod uwagę kolor pojemników – ciemny przyciąga promienie słoneczne i sprawia, że korzenie mogą się przegrzać i wysuszyć. Na balkonie południowym sprawdzą się więc jasne donice, a ciemne przydadzą się na wschodnim, zachodnim lub północnym.

Kwiaty balkonowe zwisające – kolorowe kompozycje

Rośliny balkonowe kwitną przez wiele miesięcy, niektóre aż do pierwszych przymrozków. To sprawia, że opieka nad nimi jest łatwa. Zamiast usuwać je i wysadzać nowe kwiaty, wystarczy podlewać, nawozić i usuwać przekwitłe kwiatostany, żeby przez pół roku zdobiły ten niewielki zakątek. Wiele z nich to gatunki wieloletnie, które zimują w chłodnym pomieszczeniu, by na wiosnę znów zakwitać na balkonie.

Materiał partnera


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama