Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 13:29
Reklama

Świadectwo energetyczne. Wszystko, co musisz wiedzieć

Pod koniec kwietnia miną dwa lata, odkąd wprowadzono obowiązek wystawiania świadectwa energetycznego dla każdego mieszkania czy domu. Niewypełnienie tego obowiązku może się wiązać z nałożeniem surowych kar na właścicieli nieruchomości.
  • 04.04.2025 07:20
Świadectwo energetyczne. Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jednak jest świadectwo energetyczne i w jaki sposób można je uzyskać?

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne to dokument informujący o efektywności energetycznej budynku. W skrócie, mówi ono, z jakimi kosztami energetycznymi wiąże się utrzymanie nieruchomości. Koszty te obejmują m.in. ogrzewanie, ciepłą wodę, oświetlenie czy kwestie wentylacji oraz klimatyzacji.

Jest to wiarygodna informacja dla potencjalnych najemców/kupców nieruchomości nt. wydatków wiążących się z jej utrzymaniem.

Świadectwo energetyczne: najczęstsze pytania

Ignorantia iuris nocet - nieświadomość prawa szkodzi. Niestety, w szkole o świadectwach energetycznych się nie nauczymy, ale posiadaną nieruchomość możemy chcieć wypożyczyć bądź sprzedać.

Może także podlegać ona kontrolom, podczas których nikt nie będzie zastanawiać się, czy właściciel mieszkania bądź domu prawa nie zna, czy celowo je ignoruje. I wlepi mandat. Dlatego lepiej trzymać rękę na pulsie.

Czy właściciel nieruchomości musi posiadać świadectwo energetyczne? Co grozi za brak świadectwa energetycznego?

Każda nieruchomość, niezależnie czy należy do dewelopera, czy indywidualnego inwestora, musi mieć wystawione świadectwo energetyczne. Za jego brak grożą dosyć dotkliwe kary finansowe. Grzywna nałożona przez policję bądź nadzór budowlany może opiewać nawet na tysiące złotych.

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?

Świadectwa energetyczne posiadają ważność 10 lat. Oznacza to, że jeśli Twoje pochodzi z 2015 roku lub wcześniej, najwyższa pora je odnowić.

Czy bez świadectwa energetycznego mogę wypożyczyć lub sprzedać mieszkanie?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie. Do wypożyczenia bądź sprzedaży nieruchomości musi ona posiadać ważne świadectwo energetyczne.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Jeśli chcesz zdobyć świadectwo energetyczne dla Twojej nieruchomości, konieczna jest pomoc osoby wykwalifikowanej. Należą do nich np. projektanci posiadający uprawnienia budowlane. Ich celem jest nie tylko dokładna ocena kosztów energetycznych, ale również ich optymalizacja.

Pomoże ona nie tylko pod kątem wpływu na środowisko, ale pomoże również obniżyć rachunki za prąd. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj i sprawdź szczegóły świadectwa energetycznego we Wrocławiu.

Artykuł sponsorowany


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 7.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama