Tegoroczny Nyski Festiwal Filmowy rozpocznie się 17 maja w Zittau. Podczas 19. edycji festiwalu, w ciągu sześciu dni festiwalowych, w 20 miejscach na styku trzech państw nad Nysą, w trzech konkursach i różnych cyklach filmowych, zostanie zaprezentowanych blisko 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Oprócz tego odbędą się dyskusje z twórcami i twórczyniami filmów, a także koncerty, wystawy, spotkanie autorskie i wiele innych wydarzeń. Pełny program festiwalu jest już dostępny online.
W konkursie głównym festiwalu na najlepszy film fabularny rywalizować będą po trzy produkcje z Niemiec, Polski i Czech, które opowiadają m.in. o dystopijnych wizjach przyszłości, społecznych rozterkach, ale także wzruszających romansach. W konkursie na najlepszy film dokumentalny stanie dziewięć produkcji, których tematyka dotyczy m.in. poszukiwania tożsamości lub relacji między tradycją a współczesnym społeczeństwem. W 2022 r. w konkursie filmów krótkometrażowych na Nyskim Festiwalu Filmowym ponownie ukazana zostanie szeroka gama krótkich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które w fantazyjny, realistyczny, humorystyczny, poważny, emocjonalny, a nawet krytyczny sposób przyglądają się (nie) codziennym sprawom w życiu.
W ramach cyklu „Regionalia” zaprezentowane zostaną aktualne prace twórców regionalnych poświęcone życiu na Łużycach i na pograniczu niemiecko-czeskim oraz filmowi serbołużyckiemu. Cykl filmowy pod tytułem „Cinemascope” pokaże, jak szerokie są horyzonty tematyczne kinematografii w Polsce, Niemczech, Czechach i innych krajach europejskich. Oprócz tego w Centrum Panorama w Varnsdorf będzie można obejrzeć klasyki filmowe, takie jak „Nietykalni” (1987), „Obcy: Powrót” (1986) czy „Bitwa o Midway” (1976) w formacie 35 mm lub 70 mm. Na najmłodzszych widzów również czeka specjalny cykl filmów dziecięcych. Z kolei w retrospektywie pokazane zostaną trzy filmy z udziałem laureatki nagrody honorowej tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego, niemieckiej aktorki Kathariny Thalbach.
Temat przewodni 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego to „Family Affairs”. Festiwal przyjrzy się jak na przestrzeni lat, przed upadkiem komunizmu do dziś, zmieniała się koncepcja rodziny i związane z nią idee w Europie Wschodniej i Zachodniej. Dopasowany program, obejmujący dziewięć filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, pozwoli na bardziej intensywne zajęcie się różnymi sposobami postrzegania tego tematu, tak istotnego zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa, opowiadając jednocześnie ekscytujące i poruszające historie współczesne. Dodatkowo od 8 maja w kawiarence kulturalnej „Alte Bäckerei” w Großhennersdorf zaprezentowana zostanie wystawa „Familia” fotografki Oksany Juszko. W oddziale Sparkasse Zittau już od 1 kwietnia dostępna jest wystawa pt. „Prawdziwy Wschód. Życie w NRD”, prezentująca fotografie Haralda Hauswala i teksty Stefana Wolle. Ponadto 18 maja na spotkaniu autorskim w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau Lutz Seiler przeczyta fragmenty swojej książki „Stern 111”.
Jednym z najważniejszych punktów programu towarzyszącego tegorocznej edycji festiwalu jest koncert DakhaBrakha, który odbędzie się 20 maja o godz. 20.00 w Kühlhaus Görlitz. Zespół łączy w swojej muzyce takie gatunki jak folk, beat, jazz i trance. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 21 maja w Filmtheater Ebersbach. Oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną również nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Ponadto zostanie wręczona nagroda specjalna dla filmu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących między nimi podobieństw.
Program i najnowsze informacje na temat Nyskiego Festiwalu Filmowego są dostępne na stronie www.neissefilmfestival.net/pl.