Światłowód – na jakiej zasadzie działa?
Internet z telewizją to opcja, która jest dziś niezwykle popularna. Co nowego wprowadza światłowód? Jego właściwości pochodzą w dużej mierze z jego nowoczesnej konstrukcji. Do tej pory internet kablowy był przeprowadzany przez miedziowe rozwiązania, które wykorzystywały sygnał elektryczny. Kable światłowodowe nie działają już na takiej zasadzie – stworzone są z włókna szklanego i, jak sama nazwa wskazuje, przewodzą światło, a nie prąd elektryczny. Jak to jest możliwe?
Dochodzi tutaj do zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia, które warto zaobserwować na samej pracy światłowodu. Sam przewód zawiera w sobie rdzeń, który stworzony został z polimerów lub kwarcu o bardzo niewielkich, wręcz mikroskopijnych średnicach. Światło przechodzi zarówno przez sam rdzeń, jak i płaszcz światłowodowy, którego zadaniem jest dbanie o szczelność całej konstrukcji. Wszystko jest szczelnie opatrzone, aby nie doszło do uszkodzeń rdzenia, gdyż jest on stosunkowo delikatny.
Jakimi zaletami odznacza się światłowód?
Podstawową korzyścią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest prędkość przesyłu danych – zarówno pobierania, jak i wysyłania. Dla zrozumienia, jak wielkim usprawnieniem jest światłowód, warto spojrzeć w przeszłość i porównać technologie, które były i są odpowiedzialne za dostarczanie internetu.
- DSL – jest to dawna metoda, która wykorzystywała istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną. Tutaj prędkość pobierania osiągała zwykle nie więcej niż 15 Mb/s, przy czym ping (tak zwane opóźnienie) utrzymywał się na poziomie 10-70 ms.
- 4G i 5G – są to technologie mobilne, które używane są dziś na całym świecie. Wersja 5G jest na razie mało dostępna, choć w założeniach ma gwarantować bardzo wysokie prędkości pobierania rzędu 20 Gb/s – warto jednak wiedzieć, że będzie to bardzo trudne przy wielu użytkownikach. Wersja 4G jest dziś typową mobilną wersją, która pozwala na pobieranie o mocy 50 Mb/s i ping rzędu 15-100 ms.
- Internet kablowy – jest to bardzo popularna opcja domowego internetu, gdzie prędkość dochodzi do 100 Mb/s, a ping zachowuje niską wartość – 5-40 ms.
Jak przedstawia się to w przypadku światłowodu? Wartości będą się różnić w zależności od operatora, jednak jego możliwości osiągają nawet 10 Gb/s, przy bardzo niskim opóźnieniu rzędu 5-30 ms. Jest to kolosalna różnica, która sprawia, że używanie internetu na wielu urządzeniach jest coraz łatwiejsze.
Nie można też zapomnieć, że światłowody się nie nagrzewają i nie emitują szumu elektrycznego, przez co mogą być łączone w większe wiązki. Jedyną wadą tego rozwiązania jest delikatność całej konstrukcji, która może ulec łatwemu uszkodzeniu. Jak pokazuje stosunek zalet do wad, zamawiając internet z telewizją, warto pomyśleć o opcji światłowodowej.
Przeczytaj pełne informacje tutaj: https://fastinternet.pl